W dzisiejszych czasach szerokie grono przedsiębiorców zwraca uwagę na wiele zalet współpracy z partnerami oraz klientami zagranicznymi.
Otwarcie granic i uproszczenie procedur sprawia, że sporo firm prowadzi działalność w Unii Europejskiej bez potrzeby martwienia się o różnorodne formalności. Sporo przedsiębiorstw prowadzi interesy również z partnerami spoza krajów Unii Europejskiej. Ostatnio grupa takich firm uległa znacznemu zwiększeniu ze względu na to, że Wielka Brytania wystąpiła ze struktur UE. Oznacza to, że w jej przypadku procedury są prawie takie same jak w przypadku innych krajów spoza Unii Europejskiej.
Pozawspólnotowy obrót towarów – podstawowe informacje
Importowanie oraz eksportowanie towarów poza państwa Unii Europejskiej jest możliwe, ale w porównaniu z obrotem dóbr wewnątrz Unii, takie działania oznaczają konieczność zwrócenia uwagi na wiele istotnych formalności. Między innymi niezbędną sprawą jest zglaszanie elektroniczne towarów w ramach różnorodnych procedur oraz ich kontrolowanie w czasie przekraczania kranicy krajów. Rzecz jasna istnieją liczne procedury standardowe oraz inne procesy, takie jak przywóz tymczasowy, tranzyt, itp.
Należy zwrócić uwagę na to, że załatwienia spraw formalnych związanych z obracaniem towarów poza Unią Europejską wiąże się z koniecznością posiadania specjalnego numeru EORI oraz załatwiania innych ważnych dokumentów. Nie wszyscy dysponują stosownymi kwalifikacjami, wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Należy powierzyć takie zadania etatowym pracownikom firmowym albo zdecydować się na usługi świadczone przez zewnętrzne agencje celne.
Specjalistyczni usługodawcy, reklamujący sie hasłami, takimi jak na przykład, posiadają szerokie oferty, które obejmują poradnictwo osobiste lub internetowe. Poza tym pracownicy zatrudnieni w takich firmach potrafią przygotowywać różne istotne dokumenty celne dla swoich klientów oraz reprezentują ich przed organami skarbowymi i celnymi w standardowych, a także bardziej skomplikowanych sprawach.